Allah Şeytanı Kötülük Yapması İçin Mi Yarattı?

Allah-Şeytanı-Kötülük-Yapması-İçin-Mi-Yarattı-2

Allah-Şeytanı-Kötülük-Yapması-İçin-Mi-Yarattı-2
Yazının Görsel Haline Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYIN
Eğer İslam ile ilgili bir mesele hakkında konuşuyorsak İslam’ın konuyla ilgili verdiği bilgilere bakmamız lazım İslam’ın bize verdiği bilgilere göre Şeytan bir “CİN’dir” yine İslam’ın bize verdiği bilgilere göre Cinler de İnsan gibidir. Yerler, içerler, uyurlar, cinsiyetleri vardır, evlenirler, çocukları olur, onların da insan gibi ÖZGÜR İRADELERİ VARDIR, neyi seçerlerse ondan sorumlu olurlar, kendileri bir yol seçerse o seçtiği yoldan onlar sorumlu olur, dinen onlarda sorumludurlar, özetle insanla hemen hemen aynıdır. Yani Şeytanda da özgür irade vardır çünkü Şeytan bir Cindir.

Peki Allah cinleri ve insanları ne için yarattı?

Yine İslam’ın bize bu konu ile ilgili verdiği bilgilere bakalım. “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.(Zariyat/56)” Yani cinlerin yaratılış amacı Allah’a kulluk etmektir. Şeytanda bir cin olduğuna göre demek ki şeytanın yaratılış amacı kötülük yapması değil Allah’a kulluk etmesiymiş. Mesele aslında bu kadar basit İslam’da olmayan bir şeyi varmış gibi anlatıyorlar insanlarda araştırma zahmetine girmeden hemen inanıyor.

Peki Şeytan Neden Kötülük Yapıyor? Ya da Allah neden izin verdi?

Az önce de söyledik şeytan cindir ve cinlerin de insan gibi özgür iradesi vardır şeytanda kendi ÖZGÜR İRADESİ ile kötülük yapmayı tercih etti. Ve Allah’tan müsaade istedi dedi ki “Rabbim! Öyle ise onların tekrar diriltilecekleri güne kadar bana mühlet ver. Allah da, “O halde sen vakti (yalnızca benim tarafımdan) bilinen güne (kıyamete) kadar mühlet verilenlerdensin” dedi.(Hicr/36-38) Şeytan önce isyan etti sonra Allah onu huzurundan kovdu sonra Şeytan insanları doğru yoldan saptırmaya çalışmak için Allah’tan MÜSAADE istedi Allah’ta müsaade verdi.

Peki Allah müsaade etmeseydi insanlar kötülük yapmayacak mıydı?

Eğer şeytana müsaade verilmeseydi bu defa da şeytanın görevini insanın kendi nefsi üstlenecekti. Yani insan her türlü imtihan edilecekti hatta şeytanın bizzat kendisi bile bir imtihandaydı çünkü cinlerde bizzat imtihandadır ama şeytan bu imtihanı kaybetti ve kendi ÖZGÜR İRADESİYLE kötülük yapma yolunu seçti kendi seçtiği yoldan dolayı kimseyi suçlama gibi bir lüksü yoktur hatta şeytan bunu ateistlerden kat be kat daha iyi biliyor Şeytan bu şekilde yalan yanlış şeyler söyleyip Şeytan adına konuşan ateistleri gördükçe belki kendi kendine şunu söylüyordur
“Bunca yıllık Şeytan’ım böyle yalan görmedim 🙂 ben bile hatırlamıyorum böyle bir şey dediğimi bunlar beni bile dolandır, benden daha kötüleri de varmış”
deyip belki de gülüyordur. İslam’da olmayan bir şeyi varmış gibi anlatıp insanları kandırmaya çalışıyorlar böylelerine uymayın arkadaşlar, araştırın, okuyun, dinleyin… Bu kadar açıklamanın yeterli olduğunu düşünüyorum başka bir yazı da görüşmek ümidiyle Selametle… Beğenip Paylaşmayı ve bize de dua etmeyi unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir