Biz sizden bir din fazla reddediyoruz saftasına cevap.

Biz sizden bir din fazla reddediyoruz safsatası

Biz sizden bir din fazla reddediyoruz safsatası
“Bence temelde ikimiz de dinsiziz. Sadece ben, senden bir tane fazla dini daha reddediyorum.” Ateistlerin-Deistlerin meşhur iddilarından birisi de budur belki de en saçma olanı da budur. Bu yazı da İslam doğru dindir, hak dindir, tek dindir vs. konusuna girmeyeceğim sadece iddialarının mantıki açıdan ne kadar saçma olduğunu göstereceğim (İnşaAllah).
Gelin önce sadece bir tane “şeyin” ne kadar önemli olduğuna bakalım bu bir tane her şey olabilir. Örneğin normal şartlarda bir insan da 46 tane kromozom vardır bazı durumlarda bu sayı 45 veya 47 olabiliyor. 45 tane olduğunda Turner Sendromu ile karşılaşıyorsunuz ve normal şartların dışına çıkıyorsunuz. Ya da kromozom sayınız “1 tane” fazla olduğunda Down Sendormlu oluyorsunuz ve bunlar normal bir insana nazaran günlük yaşantınızı büyük oran da etkileyecek şeyler (Yanlış anlaşılmasın burada o kardeşlerimiz hakkında olumsuz hiçbir şey söylemiyoruz.)
Başka örnekler verelim. Mesela sadece “1 oy” ile girdiğiniz seçimi (iktidar/başkanlık/- milletvekilliği vs.) kaybedebilirsiniz bu bir tane oy çok büyük şeyleri değiştirir. Ya da birisi size silah sıkıyor ve sadece 1 cm ile kafanızı kıl payı sıyıyor ve siz ölümden dönüyorsunuz.
Biraz daha ileriye gidelim ve sadece “1 dakika” içerisinde Dünya’da neler oluyor bunları inceleyelim.
1. Beş tane deprem oluyor.
2. 360 tane yıldırım düşüyor
3. 250 tane bebek doğuyor.
4. 55 bin varil petrol tüketiliyor.
5. Güneş uzay boşluğuna 60 milyon ton madde saçıyor.
6. Bir sinekkuşu 4.000 defa kanat çırpacak.
7. Vücudunuzdaki her bir hücrenin içerisinde 6
milyon kimyasal reaksiyon meydana gelecek.
8. 1.800 yıldız patlayacak.
9. 107 kişi ölüyor
Daha bu istatistikler uzaaaar gider. Sonuç olarak 1 sayısını asla küçük görmeyin.
Gelin bi de bu iddianın mantıki açıdan geçersizliğini ve saçmalığını anlatalım.

2+2=4 bu işleminin doğru sonucu bu.
2+21,2,3,5,6,7,8,9….. sonsuz.
( işareti eşit değil demek) Biz bir tane doğruyu kabul edip sonsuz tane yanlışı reddediyoruz ateistler-deistler ise yanlış olan çoğunluk olduğu için, içinde doğrunun da bulunduğu tüm seçenekleri inkar ediyor. Yani 2+2 sorusunun yanlış olan cevabı sonsuz tane diye, onlar içinde doğru cevap olan “4” sayısının da bulunduğu tüm seçenekleri inkar ediyor.
Evet bizden bir tane fazla inkar ediyorlar ama o bir tane doğru tüm herşeyi değiştiriyor…

Mesela hiç çocuğu olamayan bir çiftin yanına gidip “Üzülmeyin ya aramızda bir fark yok sadece biz sizden bir tane fazla çocuk sahibiyiz” desek bu ne kadar mantıklı olur?
Ya da “Evi olmayan birisine gidip üzüldüğün eşye bak kardeşim ya ikimizde aynıyız benim senden sadece bir tane fazla evim var” demek sizce ne kadar mantıklı?
İşte bir sayısı bu kadar önemli bir sayı ve “Bence temelde ikimiz de dinsiziz. Sadece ben, senden bir tane fazla dini daha reddediyorum.” demek bu kadar aptalca bir şey 🙂 O bir tane bizim SONSUZ hayatımızı etkileyecek derece de önemli bir şey…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir