Dinler Savaş Sebebi Mi?

Savaşların-nedeni-dinler-mi

Savaşların-nedeni-dinler-mi

Dinler savaş kaynağı mı? 

Ateist ve Deistlerin iddilarından birisi de Dünya’da ki savaşların sebebinin Dinler olmasıymış(!). Bu yüzden Dinler topluma zarar veriyormuş(!) Ve ortadan kaldırılmaları lazımmış Kendilerinin iddiları bu yönde ama biz birde Gelin işin aslına astarına bir bakalım gerçektende böyle mi?
Dünya’da bugüne kadar birçok savaş oldu kimisi din için, kimisi toprak için, kimisi kadın için, kimisi inat uğruna vs. Savaşların dışında aileler arası kavgalar. Akrabalar arası kavgalar. Sonucu ölümle ya da yaralanma ile biten birçok şiddet eylemi oldu.
Bir kadının sebep olduğu savaşı (örn. Truva Savaşı) öne çıkarıp kadınlar ortadan kaldırılmalı diyen bir tane ateist-deist görmedim ben bu güne kadar. Ya da bir kadın başka birisiyle evlilik dışı ilişki yaşıyor ve bunu ailesi öğreniyor baba, eş yada abi-kardeş durumu kaldıramayıp hem o kadını hemde o erkeği öldürüyor ama sırf bu yüzden kadınları ortadan kaldıralım diyen ateist görmedimben hiç. Ya da genç bir kız sevgilisi ile evlilik dışı ilişkide bulunuyor bunu öğrenen baba ya kızı ya da çocuğu öldürüyor, bunu gören erkeğin ailesi de gidip kızın babasını öldürüyor ve aileler arası kavga çıkıyor ölümler oluyor vs. bir kısmı toprağa bir kısmı hapise gidiyor ama ben bu sebepten kızları ortadan kaldıralım diyen bir tane bile ateist görmedim bugüne kadar.
Ya da Dünya’da tecavüzler oluyor tacizler oluyor vs. Erkek kadına tecavüz ediyor ya da taciz ediyor, az da olsa kadında erkeğe yapıyor. Bunu yapmalarının nedeni ne peki? çok çok azı dışında (Psikolojik) tek sebebi CİNSELLİK. Ama sırf bu sebepten dolayı herkesi hadım edelim cinselliği ortadan kaldıralım diyen bir tane bile ateist-deist görmedim ben. Ya da başka bir kavga sebebi toprak kavgası. Bu yüzden aileler birbiri ile adeta savaş içine girip birbirlerini öldürüyor yaralıyor. Kardeşler birbirini öldürüyor ama sırf bu yüzden özel mülkü yada mirası ortadan kaldıralım diyen ateist hiç görmedim. Başka bir savaş sebebi ise devlet ve toprakları aslında bunu anlatmaya bile gerek yok Dünya’da ki savaşların büyük bir bölümü bu yüzden çıktı.
Örneğin
1. Dünya savaşında 17 milyon
1918-1922 yılları arasındaki Rus iç savaşında 3 milyon,
1909-1916 yılları arasında Meksika iç savaşında 1 milyon,
1936-1939 yılları arasındaki İspanya iç savaşında 600 bin,
1914 öncesi çeşitli sömürge müdahalelerinde yaklaşık 1,5 milyon,
İkinci Dünya Savaşı’nda yaklaşık 65-75 milyon, (Bu savaşlarda zarar gören yaralananları saymıyorum bile)
Bu savaşları örnek gösterip insanlığı ya da devletleri milletleri ülke sınırlarını sınır güvenliğini vs. ortadan kaldıralım diyen bir ateist-deist görmedim hiç. ÇÜNKÜ savaş falan bahane tek dertleri DİN.
Ya da büyük bir savaş sebebi de doğal kaynaklardır bu günümüzde bile devam ediyor. Örneğin Petrol yüzünden, altın yüzünden, diğer değerli madenler ve doağal kaynaklar yüzünden bir sürü insan ölüyor savaşlar çıkıyor insanlar evinden barkından ediliyor ama bunu sebep gösterip altını-petrolü-doğal kaynakları ortadan kaldıralım diyen hiç ateist-deist görmedim ben. Ya da en önemli kavga, savaş vs. sebebi PARA ama bunu delil gösterip sebep olarak öne çıkarıp haydi parayı ortadan kaldıralım diyen ateist-deist görmedim hiç bugüne kadar. Çünkü onların derdi doğrular değil, savaşlar bahane tek dertleri DİN(LER) (İslam)
Bu örnekler ve savaşlar daha uzaaaaaar gider. Ama siz ateistlerin-deistlerin bunları sebep gösterip saydığım şeyleri ortadan kaldırmak istediklerini göremezsiniz. Bide şuna bakalım gerçekten Dünya’da ki savaşların büyük çoğunluğunun sebebi DİN Mİ? Bu konuda Charles Phillips ve Alan Axelrod’un yazdığı savaşlar konusundaki en geniş ansiklopedilerden olan Encyclopedia of Wars’ı inceleyelim. Phillips ve Axelrod’un listelediği 1763 savaş içinden sadece 123 tanesinin -yani %7’sinden daha azının- nedenleri dini nedenler. Üstelik dini savaşların neden olduğu ölüm miktarı bu savaşlardaki toplam ölümlerin sadece %2’si.
Bu %7’lik kısma bile tam anlamıyla din yüzünden çıkmış savaşlar diyemeyiz O dinin ana kaynağı pekala saptırılıp, ayetleri-kuralları bağlamından koparılıp, insanlar savaşa teşvik ettirilmiş de diyebiliriz. Zaten %7’lik oran ve bu savaşlarda ölen insanların kalan savaş türlerinde ölenlerin sayısının %2’si etmesi bile yeterli bu iddiayı çürütmeye.
Ama dediğim gibi o kişiler dinlerini yanlış anlamış veya birileri onları saptırmış, kuralları bağlamından koparmış da olabilir o %7’lik savaşlarda. Kısacası olabilir, edebilir ihtimallerini yok saysak bile (ki bence saymamalıyız) savaşların çoğu din yüzünden çıkmamıştır. Bu iddiada yine çürüktür…


Dinler savaş sebebi mi? 

Savaşların kaynağı din mi? 

Savaşların sebebi din mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir