Kur'an'a Uyan Hadisi Almak Uymayan Hadisi Almamak

Kur'an'a Uyan Hadisi Almak

Kur'an'a Uyan Hadisi Almak
Günümüz hadis inkarcılarına “Yav kardeşim sen nasıl olur da Peygamber Efendimizin sözlerini inkar edersin onun emir ve yasaklarına uymazsın…. vs.” şeklinde sorsanız sizin bu sözünüze karşılık olarak söyleyeceği ilk cümle şudur “Biz Kur’an’a uyan hadisi alırız, hadisi okuruz Kur’an’a uyarsa alırız uymazsa almayız.” bu bahaneyi öne sürerekte neredeyse bütün hadisleri inkar ederler yani aslında söyledikleri bu söz gittikleri batıl olan yolu hakmış gibi göstermek için uydurdukları bir “kılıftır”.
Hadis inkarcılarının en sevmediğim özelliği şudur. 1400 yıldır kimsenin düşünemediği, göremediği, herkesin yanlış anladığı şeyleri direkt ya dolaylı olarak doğru anladıklarını iddia etmeleri ve en sinir bozucu olanı ise sanki yeni bir şey keşfetmiş gibi yaptıklarını savunmaları.
Yavaş yavaş konumuza gelelim, bunlar güya diyor ki bu zamana kadar insanlar Kur’an’a uymayan hadisi alıyorlardı ama artık bizim gibi dini, Kur’an’ı doğru anlayan kurtarıcılar var biz Kur’an’a uymayan hadisi kabul etmeyiz. Peki durum gerçekten de böyle mi? Hadis ilminin, hadis usulünün en temelinde, en başında bir hadis incelenirken iki tane şey incelenir
“1) Hadisin Metni, 2) Hadisin Senedi (ravileri vs.)” peki burada ki hadisin metnini incelemek ne demek? Adından da anlaşılacağı üzere hadis incelenir Kur’an’a uyuyor mu ya da sahih olduğu sabit olan bir hadise muhalefet ediyor mu etmiyor mu, illetli bir hadis mi buna bakılır. Örneğin diyelim ki içki içmenin helal olduğunu söyleyen bir tane hadis var (böyle bir şey yok sadece örnek olsun diye diyorum)* Kur’an’a bakılır ne yazıyor Kur’an’da “İçki haramdır (özetle)” ve bunun aksini ispat eden bir tane bile delil yoktur ama bu sözde içki helal deniyor o zaman bu söz hadis olarak kabul edilmez. Yani aslında bizim Kur’an’ı doğru anlayan (!) kurtarıcılarımızın (!) uyguladığı (!) Kur’an’a uymayan hadisi almama olayı asırlardır uygulanan ve Hadis İlminin en temelini oluşturan şeydir.
Arkadaşlar aslında asıl sorun şu birileri bizi Peygamber Efendimizin sözlerinden, sünnetinden, örnekliğinden uzaklaştırmaya çalışıyor ve bunu yaparken de kendilerince bir kılıf uyduruyorlar. Bazı hadisler ilk okunduğunda Kur’an’a zıt gibi gelebilir bu normaldir çünkü herkesin herşeyi doğru anlaması mümkün değildir. Burada önemli olan Kur’an’ın bize emrettiği gibi bilmediğimiz şeyleri ilim sahiplerine sormamızdır.
Diyelim ki bu şekilde bir hadisle karşılaştık direkt inkar etmek yerine “Ben bunu direkt olarak inkar etmeyeyim bilen birisine sorayım o bana bu hadisin aslını astarını doğrusunu yanlışını anlatsın” dememiz lazım. Aslında bu konuda ateistlerle hadis inkarcıları arasında bir fark yoktur çünkü Kur’an’da da birbiriyle çelişkili gibi gözüken ayetler vardır ateistler bu ayetlerin hikmetini bilen birisine sormadığı için bu ayetleri inkar ediyor, hadis inkarcıları da Kur’an’a zıt gibi duran hadisleri bilen birisine sormadığı için hadisleri inkar ediyor.
Aslında biraz gözlerini açıp baksalar yaptıklarının ateistlerin yaptıkları ile arasında bir fark olmadığını göreceklerdir. Allah hepimize hatalarımızı görüp bunları düzeltmeyi nasip etsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir